WordPress Nedir ?
Kısaca Tanımı

WordPress dendiği vakit açık kaynak kod bulunan bir yazılım aklımıza gelmelidir ve ücretsiz tüm kodlara erişip istediğiniz gibi şekil yapabilirsiniz. Bu özellikler sayesinde WordPress eklentisi uygun fonksiyonlu şekiller üretilebiliyor. WordPress internet dünyasındayken size çoğu özgürlükleri sunar. Tüm ihtiyacınızı karşılayan eklentiler sitenizde SEO sistemleri ayarları yapılarak güvenliği geliştirilecek kadar geniş bir yerde destek sağlıyor. WordPress’in pazara çıkmasını sağlayanlar açık kaynak kod kullananlar WordPress’in ingilizcesi “Created by and for the community” yani açılımı ve tercümesi olarak “topluluk tarafından topluluk için geliştirilen” olarak çevrilir. Her açık kaynak kodlu yazılımlar gibi WordPress de gönüllüler tarafından geliştirilip her geçen sene hem kullanıcıyı hem de destekçiyi artırır.

WordPress’le Ne Tür Siteler Yapılabilir?

Başlangıçta daha çok blog oluşturmak için kullanılan WordPress, çekirdek kodundaki değişiklikler ile geniş eklenti ve tema ekosistemi sayesinde her türlü web sitesini oluşturabileceğiniz bir platforma evrilmiştir.
Bu nedenle WordPress ile oluşturulabilecek sitelerin türleri aşağıdakilerden çok daha fazlasıdır:

✓Kurumsal web siteleri

✓Online satış siteleri

✓Bloglar

✓Portfolyo – CV siteleri

✓Online kurs siteleri

✓Forumlar

✓Sosyal ağlar

✓Chat odaları

✓Galeriler

✓Haber Portalı

✓Online dergi siteleri

✓İş bulma siteleri

✓Üyelik gerektiren siteler

✓Online rezervasyon gerektiren siteler

✓Quora gibi soru-cevap siteleri

✓Bağış toplamak için kar amacı gütmeyen web siteleri

✓Vikisöz gibi bilgi tabanları

✓YouTube gibi medya siteleri

✓Açık artırma ve kupon siteleri

WordPress Kullanan Ünlü Web Siteleri

İnternetteki tüm web sitelerinin % 40''ı WordPress’le oluşturulmuştur. Aralarında Beyaz Saray, Microsoft, Toyota, Nginx gibi popüler sitelerin bulunduğu kar amacı gütmeyen kuruluşlardan, şirketlere, işletmelerden, haber ve dergi sitelerine, e-Ticaret sitelerinden, sporcu ve müzisyenlere ait web sitelerine kadar milyonlarca web sitesi WordPress kullanmaktadır.

Hangi büyük markaların ve tanınmış isimlerin geniş kitlelere ulaşmak için WordPress’i tercih ettiğine göz atıp şaşırmak ister misiniz?
Microsoft Studios, Sony Music,,The New York Times, Beyaz Saray,Toyota, Groupe Renault,Plesk, jQuery, Reuters, MaxCDN, Walt Disney, TechCrunch, Fortune Business Mag, The Sun, Vogue, Washington University, MP3.com, BBC America, Pluto TV, The Mozilla Blog, cPanel Blog, TripAdvisor Blog, Facebook Newsroom, Beyoncé, Usain Bolt, Playstation Blog

Neden WordPress Kullanmalısınız?

Ücretsiz WordPress!
İçerik yönetim sistemlerinin bazıları, ücretlidir. Yani hosting ve domain için zaten ödeme yaparsınız ancak ücretli CMS’lerin yazılımı için de ödeme yaparsınız. WordPress ile site oluşturduğunuzda yazılımını kullandığınız için ayrıca ödeme yapmanıza gerek yoktur. Yalnızca domain ve hosting satın alıp WordPress kullanmaya başlayabilirsiniz.

Açık Kaynaklı!
WordPress, açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir, yani herkes WordPress yazılımını ücretsiz olarak kullanabilir ve değiştirebilir.
Dünya çapında binlerce gönüllü tarafından inşa edilen bir topluluk projesi olduğundan herkes büyümesine yardımcı olabilir.
Squarespace, Shopify ve WIX gibi açık kaynaklı olmayan CMS’ler, siteniz üzerindeki kontrol seviyesini sınırlandırır ve daha fazla yetkiye premium paketleriyle ulaşmanızı isterler.
WordPress ile sitenizin ve içeriğinizin sahibi tam olarak siz olursunuz, sitenizi başka bir hosting firmasına taşıma kararı gibi konularda da özgürsünüzdür.

Binlerce WordPress Tema
Temalar; web sitenizin görünümünü değiştiren tasarımlardır. 5.000’den fazla ücretsiz WordPress teması sayesinde sitenize dilediğiniz görünümü kazandırabilirsiniz.
Temalar bir sitenin temelini oluşturur, site sahiplerine sadece renk değişiklikleri, logo ekleme gibi yük olmayacak tasarım çalışmaları kalır. Ayrıca, bazı temaların kendi özelleştirme modülleri ya da sürükle-bırak editörü bulunur.

Binlerce WordPress Eklentileri
Eklentiler; web sitenize işlevsellik katan yardımcılardır. Eklentiler sayesinde sitenizi online satış sitesine dönüştürebilir ya da sitenize sosyal ağ, forum, iletişim formu ekleyebilirsiniz.
50.000’i aşan ücretsiz WordPress eklentisini WordPress kontrol panelinden arayabilir veya WordPress eklenti kütüphanesine göz atabilirsiniz.
SEO, yedeklemeler, hız, güvenlik, bozuk bağlantılar ve spam gibi sitenizle ilgili pek çok şeyi eklentileri kullanılarak yönetebilirsiniz.
Tema ve eklentiler için premium seçenekler de mevcuttur. Daha fazla işlevsel özelliğe sahip olduğu, iyi kodlandığı, sık güncellendiği ve destek alabilme avantajı nedeniyle, ücretli versiyonları da oldukça popülerdir.

SEO Desteği
WordPress, tüm sayfalarınız ve yayınlarınız için başlık etiketleri ve meta açıklamalar oluşturmanızı sağlar. Bunlar, arama motorlarının içeriğiniz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayan SEO araçlarıdır.
Ayrıca WordPress bozuk bağlantıları denetlemek gibi amaçlara hizmet eden çok başarılı ücretsiz SEO eklentilerine sahiptir. SEO çalışmalarınızı, her sayfada olabileceği en iyi hale getirmeniz için dev bir kontrol listesi diyebileceğimiz Yoast SEO bunların en popüleridir.

Esneklik
WordPress’in çok yönlülüğü; kurumsal siteler, hobi blogları, profesyonel işletme siteleri, fitness gibi spor odaklı siteler ve düğün – mezuniyet gibi etkinliklere yönelik farklı türde siteler oluşturmanızı sağlar.
Her tür web sitesi oluşturmanıza ve sitenizi dilediğiniz gibi geliştirmenize olanak tanıdığı için WordPress son derece esnektir.

Güncelleme
Her yeni WordPress sürümü yayınlandığında WordPress tarafından bilgilendirilirsiniz ve güncelleme işlemini bir dakikadan daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Farklı Dosya Türlerini Desteklemesi
WordPress’in görüntü, metin, ses ve video formatında desteklediği çok çeşitli dosya türü için uzun bir listesi vardır!
WordPress’le .jpg, .png, .gif .pdf, .doc, .pptx, .mp3, .m4a, .mp4, .mov, .wmv ve .avi gibi popüler dosya türlerine ek olarak .odt, .key, .ogg ve .3gp gibi daha az kullanılan dosya türlerini de sitenize sorun yaşamadan ekleyebilirsiniz.

Gönüllü Topluluğu
WordPress hakkındaki sorularınızın yanıtlanması için internet üzerinde WordPress’in farklı yönlerini vurgulayan bloglar, forumlar, online kurslar, seminerler ve e-kitaplar gibi inanılmaz sayıda kaynağa erişebilirsiniz.
Ayrıca özel destek için WordPress’in resmi müşteri desteğini ücretli olarak kullanabilirsiniz.