WooCommerce Nedir ?
WooCommerce Nedir ?

E-ticaret her geçen gün gelişiyor ve geleneksel mağazacılığın tahtını ele geçiriyor. Büyük firmalar gibi artık küçük firmalar da mutlaka bir internet mağazalarının bulunmasını istiyor. Alışveriş sektörü öyle bir duruma geldi ki, artık sadece fiziksel mağazası olan bir işletmenin ayakta durması oldukça zor. Durum böyle olunca, farklı E-ticaret sistemleri ve teknolojileri de her geçen gün hayatımıza giriyor. Özellikle küçük firmaların mali sebeplerden dolayı çok büyük e-ticaret yazılımlarına yatırım yapmaları mümkün olmuyor. Böyle durumlarda işletmeler kendi e-ticaret sitelerini daha uygun fiyatlı ve kolay bir şekilde kurma yöntemine yöneliyor. WooCommerce işte bu noktada işletmelerin yardımına koşuyor.

WooCommerce için WordPress e ticaret sürümüdür desek yanlış olmaz. WordPress’in tema sağlayıcılarından biri olan WooThemes, 2011 yılında bir eklenti çıkardı ve bu sayede temel internet sitesi kurmak için kullanılan WordPress, WooCommerce ile artık e-ticaret sitesi kurabilmemize de yardımcı bir uygulama haline geldi. WordPress altyapısı oldukça kolay ve kullanışlı olduğu için WooCommerce de kısa sürede en çok tercih edilen platformlardan biri oldu.

WooCommerce’in çok fazla tercih edilmesinin belli başlı sebepleri var. Bunlardan ilki, aslında sebep ve sonucun birbiriyle ne kadar bağlantılı olduğunu gösteriyor. WooCommerce ne kadar fazla kullanılırsa, internette bu konu hakkında makale ve kılavuz bulmak da o kadar kolaylaşıyor.

Şimdi WooCommerce’i diğerlerinden ayıran özelliklere göz atalım.

Geliştirilebilir bir tasarıma sahiptir. Platformda her sektöre uygun binlerce tema bulunuyor. Yani siz ister spor ayakkabı satmak isteyin, isterseniz taze gıda ürünleri; WooCommerce’de ürünlerinize uygun temayı kolaylıkla bulabilirsiniz. Üstelik bu temaların büyük bir çoğunluğu da mobil uyumlu. Böylece ziyaretçilerinizin akıllı telefonlarından da e-ticaret sitenize ulaşabilecekler. Mobilin gelişimi göz önünde bulundurulunca, mobil uyumlu bir tema seçmenin ne kadar önemli olduğu anlaşılabilir. Temalar genellikle ücretli olsa da, bazı basit temalara ücretsiz olarak da sahip olabilirsiniz.

Sürekli kendini geliştirmektedir. Bugün dünya genelinde 7 milyondan fazla kişi WooCommerce altyapısını kullanıyor. Bu kullanıcıların sürekli yaşadıkları deneyimler ve sağladıkları geri bildirimler; WooCommerce’ün kendisini kullanıcı istek ve ihtiyaçlarına göre her an geliştirmesini sağlıyor. Yeni eklentileri düzenli olarak takip etmek bu anlamda oldukça önemli.

Son derece güvenlidir. Şifrelerinizi düzgün şekilde koruduğunuz sürece e-ticaret sitenizin güvenliğinden emin olabilirsiniz.

Google botları için WooCommerce sitelerinde dolaşmak kolaydır. Böylelikle Google sizi dizinine kısa süre içinde ekler. Bu anlamda WooCommerce, SEO anlamında da size fayda sağlar.

E-ticaret sitesi kurarken en çok zorlanılan konuların başında ödeme altyapısı entegrasyonu gelir. WooCommerce’İn WordPress için oluşturduğu eklentiler, ödeme entegrasyonunu kolaylaştırır. Böylelikle yine standart bir bilgisayar kullanıcısı, kendi e-ticaret sitesinin ödeme yapısını rahatlıkla oluşturabilir.

Altyapısı sürekli gelişir. Üstelik sistemin şu anki altyapısında da her kullanıcının ihtiyaçlarına hitap edebilecek türden binlerce eklenti buluyor. Böylelikle kullanıcılar kendi e-ticaret sitelerini, kullandıkları eklentilerle diledikleri gibi geliştirebiliyorlar. Yeni çıkan eklentilerin ve uygulamaların düzenli takip edilebilmesi, kullanıcı dostu ve güncel bir e-ticaret sitesinin sürekliliğini sağlayabilmek için hayati önem taşıyor.